E-deklaracja to forma elektronicznej deklaracji podatkowej, która jest składana przez internet. E-deklaracje zostały wprowadzone w celu ułatwienia i przyspieszenia procesu składania deklaracji podatkowych oraz zwiększenia wygody dla podatników.

Aby skorzystać z e-deklaracji, podatnik musi posiadać dostęp do internetu oraz odpowiedniego programu do wypełniania deklaracji podatkowej. W przypadku deklaracji PIT (Personalny podatek dochodowy), program ten udostępnia Ministerstwo Finansów, a w przypadku deklaracji VAT (Podatek od towarów i usług) jest to system e-Deklaracje, udostępniony przez Ministerstwo Finansów.

Podczas wypełniania e-deklaracji, system automatycznie wylicza należny podatek na podstawie wprowadzonych przez podatnika danych. W przypadku błędów lub niedokładności, podatnik otrzymuje informację o konieczności dokonania korekty.

E-deklaracje pozwalają na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie błędów wynikających z ręcznego wypełniania deklaracji papierowych. Ponadto, w przypadku e-deklaracji PIT, podatnicy składający deklaracje przez internet mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku na swoje konto bankowe szybciej niż w przypadku składania deklaracji papierowej.