Jak wystawić fakturę korygującą?

Ostatnia aktualizacja 02-10-2024

Faktura korygująca to dokument, który służy do wprowadzenia zmian w już wystawionej fakturze, np. w przypadku błędów w cenach, ilości towarów czy danych kontrahenta. Wystawienie faktury korygującej jest istotne dla utrzymania poprawności dokumentacji oraz zgodności z przepisami prawa.

W celu wystawienia faktury korygującej należy przejść do listy dokumentów sprzedażowych, znaleźć interesującą nas pozycje oraz ją otworzyć. Następnie otwórz menu (za pomocą ikony 3 kropki ustawione pionowo) i wybierz opcję “Wystaw korektę”.

Po wyborze tej opcji pojawia nam się okno formularza, w którym użytkownik może zauważyć że nowo wystawiona faktura korekta ma takie same dane jak faktura sprzedażowa na której bazuje oraz trzy dodatkowe pola którymi są następująco:

  1. Korekta do faktury-Informująca użytkownika do której faktury sprzedażowej odnosi się dodawana korekta,
  2. Przed korektą oraz Po korekcie
  3. Powód korekty-Gdzie użytkownik musi wpisać powód z jakiego wystawiona jest korekta.

W pierwszym kroku można:

  • wybrać kontrahenta – jeżeli wcześniej dane kontrahenta zostały wprowadzone do systemu, można go znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Natomiast jeśli kontrahent nie został jeszcze dodany do systemu, można skorzystać z przycisku “Nowy” i dodać kontrahenta do systemu.

Następnie należy uzupełnić podstawowe informacje dotyczące faktury:

  • data wystawienia, data sprzedaży, data płatności – system automatycznie uzupełni wymienione pola. Powyższe daty można również modyfikować ręcznie.
  • sposób płatności – do wyboru: przelew, gotówka

Dodawanie pozycji towaru i usług:

Następnie do uzupełnienia jest część dotycząca pozycji faktury po korekcie. System automatycznie doda pola które znajdowały się na fakturze sprzedażowej. Użytkownik ma możliwość edytowania pól po korekcie oraz dodawania/usuwania nowych. 

Wartość netto i brutto jest przeliczana automatycznie przez system w podsumowaniu oraz informuje użytkownika czy kwota brutto jest do zwrotu lub do zapłaty.

Pozostałe opcje:

  • split payment – do wyboru znajduję sie opcja podzielonej płatności
  • uwagi 
  • wysyłka na adres e-mail kontrahenta

Tagi

Przypisanie odpowiedniego tagu do dokumentu umożliwia efektywne jego wyszukanie i zarządzanie w systemie.

Dostępna jest opcja Podglądu szablonu faktury korygującej.
Użytkownik może zapisać szkic faktury korygującej, by w późniejszym czasie ją wystawić, bądź zrobić to od razu za pomocą przycisku Wystaw.